Osnovne informacije
- Puni naziv: Udruga korisnika bežičnih sustava Extreme Wireless
- Skraćeni naziv: Extreme Wireless
- Predsjednik udruge: Alan Miko
- Dopredsjednik udruge: Matija Papec
- Upravni odbor: Alan Miko, Marko Korpar, Matija Papec, Zvonko Šafranec i Nikola Zagorec
- Datum registracije: 27.09.2005.
Dokumenti
- Statut udruge:
preuzmi
- Pristupnica:
preuzmi
- Financijska izvješća:
2010.
2011.
2012.
2013.
2014.
2015.
- Popis aktivnih članova udruge: popis
Ukratko o udruzi
Extreme Wireless je neprofitna udruga građana Varaždina i okolice koja pomoću javne frekvencije svojim korisnicima omogućava međusobnu komunikaciju i razmjenu podataka s fizički udaljenih lokacija. Udruga je s radom krenula još 2005. godine pokrenuta od strane nekolicine entuzijasta i zaljubljenika u računala i bežične tehnologije. Danas, s oko 500-tinjak članova (200-tinjak aktivnih), Extreme Wireless je najveća udruga tog tipa na ovim područjima, a broj novih korisnika svakodnevno se povećava.
Zašto Extreme Wireless
Kako je u vrijeme osnivanja udruge širokopojasni pristup internetu bio tek u povojima, interes za ovakvom vrstom komunikacije koja je brza i besplatna bio je velik. Danas, iako udruga nije davatelj internet usluga, pristup internetu, ponajprije učenicima i studentima, moguć je kao jedan od servisa u mreži Extreme Wirelessa, a namijenjen je za obavljanje svakodnevnih studentskih i školskih obaveza. Osim toga, korisnici mogu unutar mreže, bez korištenja interneta, razmjenjivati podatke, komunicirati, igrati mrežne igre i sve ostalo što im omogućava digitalni prijenos podataka.
Pristup internetu
Od 2011. godine svim članovima udruge na raspolaganju je servis pod nazivom ExtremeNet – pristup internetu posredstvom bežične mreže Extreme Wirelessa. Internet osigurava tvrtka Magic Net d.o.o. s kojom član potpisuje ugovor. Trajanje ugovora je mjesec dana, a internet je bez ograničenja u količini prometa (tzv. flat rate). Cijene paketa kreću se od simboličnih 30 kuna mjesečno.
Kako operater nije vlasnik infrastrukture, kvaliteta usluge nije zagarantirana i sve eventualne probleme korisnik rješava isključivo u kontaktu s udrugom.
Više od ExtremeNetu pročitajte ovdje.
Razmjena podataka
Osim pristupa internetu, članovima udruge na raspolaganju su servisi za međusobnu razmjenu podataka. Servisi su temeljeni na protokolima FTP i DirectConnect (DC++), a brzine prijenosa ograničene su samom tehnologijom i dosežu i 50 Mb/s.
Druge wireless mreže
Osim pristupa našoj mreži, korisnici spajanjem u Extreme Wireless dobivaju pristup i svim mrežama drugih udruga s kojima je ostvareno povezivanje. Prije svega to su prijateljske udruga iz Međimurja – Međimurje Wireless i Malo Međimurje Wireless, jedne od najvećih udruga bežičnih sustava u Hrvatskoj. Osim njih, udruga je u peeringu s još nekoliko udruga s ovih prostora.
Okupljanja, druženja, učionice
Osim razvoja vlastite mreže, udruga organizira razna okupljanja i sportska druženja kako bi se komunikacija iza računala proširila i onom stvarnom. Organizira i radionice gdje članove podučava osnovama rada na računalu, rada u Linux okruženju te radu s mrežnom opremom koja se koristi u mreži Extreme Wirelessa.